Hodowla Strusi
hodowla strusi

Hodowla strusi jest jedną z nowych gałęzi drobiarskiej. Pierwsze fermy pojawiły się w Polsce w 1993 r. Strusie pochodzące z Afryki bardzo szybko oraz łatwo zaaklimatyzowały się w naszych warunkach, bardzo dobrze znoszą także mroźne zimy.

Hodowla przynosi właścicielom zysk zarówno ze strusiego mięsa, jak również z wysokiej jakości wielkich strusich jaj, ich skóry, także długich piór w kolorze białym oraz tłuszczu. Dodatkowy zysk pochodzi z prowadzenia w bliskiej okolicy fermy strusiej gospodarstw agroturystycznych. Na chwilę obecną w Polsce jest ponad 600 zarejestrowanych hodowli strusi.

Pierwsza w Polsce hodowlą była założona w 1993 r przez Panów Jana oraz Stanisława Armatorskich, ( w Garczynie koło Kościerzyny). Następne lata w których dopiero rozwijały się kolejne hodowle strusi nie były zachęcające. Brakowało fachowej literatury, równie ciężko można było zdobyć odpowiednią, pełnowartościową paszę, ograniczony był również dostęp do specjalistycznych inkubatorów, które były konieczne do wylęgu jaj. Rolnicy podchodzili do strusi afrykańskich sceptycznie, nie za bardzo wierzyli, że takie egzotyczne zwierzęta mogą przyjąć się u nas z powodzeniem i zapewnić zysk. Zmiany przyniósł 1996 rok, w czasie gdy sektor produkcji zwierzęcej zaczął mieć kłopoty, wówczas strusie były szansą dla rolników. W 1997 r. strusie   zaliczono jako drób użytkowy.
Samice strusi afrykańskich składają do ok.100 jaj w ciągu roku. Okres nieśności u strusi wynosi ok. 40 lat. Młode wyklute z jaj po roku mają ponad 2 m wzrostu. Dorosłe osobniki osiągają wzrost ok. 2,7 m oraz ważą max. do 160 kg.

Farma Strusi

Farma Strusi

Zysk z hodowli strusi przynosi mięso, które uznawane jest za wyjątkowo smaczne i dietetyczne. Pochodzi ono głównie z ud, posiada niską zawartość tłuszczu, dużo niższą niż kurczaki czy wołowina. Rozpatrując mięso strusie pod kątem zawartości cholesterolu -57 mg/100g tkanki wartości są zbliżone do mięsa pochodzącego z indyka, a znacznie mniejsze niż biorąc pod uwagę wieprzowinę. Mięso strusie posiada niską zawartość sodu i wynosi ona 43mg/100g i jest zalecane dla osób które cierpią na nadciśnienie tętnicze, również dla osób które posiadają stosunkowo wysoki poziomem żelaza (zaw. 2.3-2.4mg/100g tkanki). Mięso strusie można kupić na chwilę obecną w wybranych sklepach lub bezpośrednio u ich hodowców.

Poniżej znajduje się krótki film z prawdopodobnie największej farmy strusi na świecie zlokalizowanej na Mali.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Zostaw komentarz