Hodowla Strusi
strusie jajko

Jajo strusia waży ok. 1650 g i zawiera około 1000 g białka oraz 320 g żółtka, stanowiąc dużą porcję cennych, potrzebnych składników odżywczych. Zawartość cholesterolu w żółtku jest porównywalna z zawartością cholesterolu w jajku kurzym, natomiast jego wielkość zajmuje miejsce pośrednie pomiędzy żółtkiem jaja indyczego, kaczego, perliczego oraz przepiórczego.

Warto również  podkreślić duży udział w żółtku jaja strusiego wielonienasyconego kwasu tłuszczowego. Jaja strusie oraz perlicze w porównaniu z innymi jajkami są bardziej dietetyczne, wynika to  ze stosunku występujących kwasów wielonienasyconych do wielkości kwasów nasyconych. Pomimo tego, że jajko strusie posiada dużo walorów dietetycznych, niestety przyrządzane jest rzadko, tylko przy specjalnych okazjach, ze względu na brak tradycji jedzenia takich jajek, sezonowość produkcji oraz zbyt wysoką cenę.

strusie jajka

Strusie jajo

Zanim kupimy jajo należy poddać go testowi na świeżość. Jedna z najbardziej dostrzegalnych zmian które wywołują starzenie się jaja jest ubytek masy i powiększenie się komory powietrznej czyli wyparowanie  wody.  Test świeżości takiego jaja będzie polegał na delikatnym potrząsaniu nim. Jajka nieświeże będą wydawać bulgocący lub chlupiący odgłos.

Kiedy nabędziemy już świeże jajo strusie musimy wiedzieć w jaki sposób należy go rozbić. Rozbicie skorupy nie jest wcale takie proste, jak można przypuszczać, różni się od rozbijania skorupki w jajku kurzym. Związane jest to z grubością skorupy jakie posiada, wynosi ok. 2-3 mm co daje grubość 10-krotnie większą od grubości skorupki jajka kurzego.

Gdy chcemy zachować skorupkę jajka strusia w całości, musimy bardzo ostrożnie zrobić niej małą dziurkę przy pomocy ostrego narzędzia np. dłuta lub ją wywiercić, wówczas będziemy mogli wydobyć białko i żółtko pozostawiając skorupę w całości. W przypadku kiedy chcielibyśmy oddzielić żółtko i białko od siebie, musimy przy pomocy ostrego narzędzia np. małego młotka wokół jajka wyszczerbić cienką linię,  następnie przy pomocy  noża z ząbkami „przepiłowujemy” skorupkę wzdłuż wcześniej zrobionej linii.

Żółtko w strusim jajku

Żółtko w strusim jajku

Strusie jajka zamawiane są na specjalne okazje, największe zapotrzebowanie na nie w okolicy Wielkanocy, chociaż w tym czasie zaczyna się dopiero nośność strusi, zwykle jest to początek marca, innym problemem jest mała liczba hodowców strusi w Polsce oraz trudności z kupnem jaj.

Potraw ze strusich jaj możemy spróbować w restauracji, zazwyczaj można zamówić jajecznicę z jaja strusiego, jedno jajo strusia wystarcza dla 4 osób.

Cena jaja strusia to koszt około 50-70 zł.

Podoba Ci się artykuł? Odostępnij go!

Jeden komentarz

  1. paweł 2 maja 2013 at 23:56

    potrzebuję jajo strusia oraz co i jak zniego można uzyskać a przede wszystkim jak ie można otrzymać

Zostaw komentarz